خبرها
 • مقارن سی‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران، جلد سی‌ودوم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شده و در غرفۀ بنياد دايرة‌المعارف اسلامی- كتاب مرجع (شبستان، راهرو ۷، ۱۵۷) در معرض مخاطبان دانشور است.

   

 •      بنیاد دایرة  المعارف اسلامی (دانشنامۀ جهان اسلام) گروه مطالعات اسلام معاصر برای تصدی شاخه مفاهیم و مقولات بین المللی، یک نفر عضو هیئت علمی استخدام می‌کند.

   

 • در نخستين روزهای اسفند ۱۴۰۲، مقارن ميلاد حضرت مهدیعجّل‌اللّه‌تعالی‌فرجه، جلد سی‌ودوم دانشنامۀ جهان اسلام چاپ شد اما انتشار عمومی آن تا روزهای اخير (نيمۀ ارديبهشت ۱۴۰۳؛ مقارن با برگزاری نمايشگاه كتاب، ميعاد دوستداران كتاب و اصحاب دايرة‌المعارف) به تعويق افتاد.

  مجلد سی‌ودوم دانشنامه، شامل بخشی از مقالات حرف «ع» يعنی از مدخل «عالم‌آرای امينی» تا «عبدالمجيد سليم)» است كه زير نظر دکتر غلامعلی حداد عادل، به معاونت علمی حجت‌الاسلام حسن طارمی‌راد و معاونت اجرايی سيدناصر موسوی جزايری، با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع ارجمندی از ۱۳۴ استاد و پژوهشگر در ايران (اراك، اصفهان، اهواز، بروجن، بوكان، بيرجند، تبريز، تهران، جلفا، ساوه، سنندج، شاهرود، شيراز، قزوين، قم، كاشان، كرج، كرمانشاه، مشهد، يزد) و ۱۷ دانشور (۱۶ مؤلف غيرايرانی و يك مؤلف ايرانی غيرمقيم در ايران) از ۹ كشور (اندونزی، مالزی، هند، پاكستان، تركيه، يونان، ايتاليا، آلمان و فرانسه) تهيه و تدوين شده است.

   

 •  

  بنیاد دایره المعارف اسلامی (دانشنامه جهان اسلام) برای گروه مطالعات اسلامی شبه قاره هند و شرق آسیا سه نفر عضو هیئت علمی به شرح زیر استخدام می‌کند:

  ۱. شرایط عمومی منطبق با فراخوان جذب وزارت عتف

  ۲. شرایط تخصصی

  -یک نفر متخصص در حوزه موضوعی تاریخ و فرهنگ مسلمانان در چین و مسلط به زبانهای چینی و انگلیسی

  -یک نفر متخصص در حوزه موضوعی تاریخ و جغرافیا و تحولات سیاسی و اجتماعی کشور افغانستان، مسلط به زبان انگلیسی

  -یک نفر متخصص در حوزه موضوعی تاریخ و تمدن مسلمانان در هند دوره اسلامی، مسلط به زبان انگلیسی و آشنا به زبان اردو

  از متقاضیان درخواست می‌شود حداکثر تا تاریخ سی‌ام اردیبهشت ۱۴۰۳ رزومه خود را به آدرس ایمیل  m.saberi@rch.ac.ir ارسال کنند.

   

   

 •  

  بنیاد دایرةالمعارف اسلامی، که پژوهشکده ای است با هدف تولید و تدوین دانشنامه جهان اسلام، برای جذب نیروهای کارآمد در بخش ویرایش، از ویراستاران باتجربه دعوت می­ کند تا در آزمون و مصاحبه این مؤسسه شرکت کنند.

  شروط لازم عبارت­ اند از:

  • نداشتن منع قانونی استخدام،
  • دارابودن مدرک کارشناسی ارشد (اولویت با فارغ­ التحصیلان رشته ­های ادبیات فارسی و زبانشناسی است)،
  • گذراندن دوره­ های معتبر ویراستاری،
  • توانایی در ویرایش ساختاری، ادبی و فنی مقالات دانشنامه ­ای،
  • داشتن معلومات عمومی و شناخت لازم از مباحث حوزه ­های تخصصی و منابع جهان اسلام،
  • شناخت لازم از متون ادب فارسی،
  • تسلط به مباحث دستوری، ادبی و لغوی زبان فارسی و نگارش فارسی علمی و معیار،
  • تسلط به زبانهای انگلیسی و عربی.

  همچنین، آشنایی با زبان و ادبیات و تاریخ آسیای صغیر و شبه ­قاره هند و تجربه ویرایش در این زمینه­ ها امتیاز محسوب می ­شود و برای بهره­ مندی از این امتیاز، اصل یا گواهی آثار ویرایش ­شده ضرورت دارد.

  از متقاضیان دعوت می‌شود تصویر کارنامک کامل خود (شامل مشخصات فردی، عکس پرسنلی، سوابق تحصیلی و علمی و پژوهشی و مهارتهای زبانی و آثار ویرایشی) را تا آخر وقت اداری شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ به نشانی الکترونیک بخش ویرایش بنیاد دایرةالمعارف اسلامی (virayesh@rch.ac.ir) بفرستند. 

  پذیرفته­ شدگان پس از طی دوره آزمایشی و کارآموزی و احراز تواناییهای لازم برای ویرایش مقالات دانشنامه ­ای، با تأیید هیئت نظارت علمی بنیاد، استخدام می­ شوند. 

  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۲۱۷۲۳۷۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

 • بنیاد دایرة المعارف اسلامی در مهر ماه۱۴۰۲ شش دوره آموزشی به شرح زیر برگزار می کند.

  دوره آموزشی آشنایی با گفتمان تصوف در جهان اسلام

  دوره آموزشی مکالمه ترکی استانبولی

  دوره آموزشی متن خوانی ترکی عثمانی

  دوره آموزشی زبان عربی

  کارگاه آشنایی با تاریخ زبانهای ایرانی

  کارگاه تصحیح نسخه های خطی

  علاقه مندان می توانند برای پیش ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  ۵۱۲۷۲۲۴۱-۰۲۱واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی تماس حاصل فرمایند .اطلاعیه حاوی زمان برگزاری کلاسها و جزئیات بیشتر را باکلیک بر تیتر خبر ببینید

 • جلد سی‌ويكم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شد. اين مجلد، شامل بخشی از مقالات حرف «ط» همۀ مقالات حرف «ظ» و بخشی از مقالات حرف «ع» يعنی از مدخل «طرابلس» تا «عالَم» است، كه به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع ارجمندی از ۱۵۲ استاد و پژوهشگر در ايران (اقليد، اصفهان، بيرجند، تبريز، تهران، خرم‌آباد، رامسر، رشت، ساری، ساوه، شيراز، طالش، قزوين، قم، مشهد، همدان، يزد) و ۱۴ دانشور (هشت مؤلف غيرايرانی و شش مؤلف ايرانی غيرمقيم ايران) از هشت كشور آسيايی، اروپايی و امريكايی (پاكستان، تاجيكستان، تركيه، قطر؛ آلمان، انگلستان، فرانسه؛ و كانادا) تهيه و تدوين شده است.

 • با نهایت تأسف و تأثر، درگذشت شادروان استاد احمد مهدوی دامغانی را تسلیت می­ گوییم. بنیاد دایرةالمعارف اسلامی همواره از همکاری صمیمانۀ ایشان برخوردار بوده و مقالات بلاغت، خضر، شهربانو و شرح­ الاصول الخمسة آن دانشمند در دانشنامه جهان اسلام به چاپ رسیده است. از خداوند متعال برای آن فقید، رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نماییم.

  تصویری از یادداشت آن استاد فقید را در فرجامه مقاله خضر(ع) مشاهده می کنید.

 • با نهایت تأسف درگذشت همکار عزیزمان، مدیر گروه تاریخ علم بنیاد دایرة المعارف اسلامی، مرحوم دکتر حمیدرضا گیاهی یزدی را به اطلاع می رساند. دوستان و همکاران او، با دریغ و حسرت بسیار، اینک به سوگ هجران اندیشمندی جوان و دقیق النظر نشسته اند. خدای متعال روح پاکش را غریق رحمت بی شمارش قرار دهد.

   

 •  

  سی‌امین مجلد دانشنامۀ جهان اسلام، شامل بخش پایانی مقالات حرف «ص»، همه مقالات حرف «ض» و برخی مقالات حرف «ط»، از مدخل «صفیّه بنت حییّ» تا «طرابزون» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمعی از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد. این مجلد در غرفه بنیاد دایرة المعارف اسلامی واقع در شبستان، راهرو ۷ غرفه ۱۱ در سی و سومین نمایشگاه کتاب  تهران دردسترس علاقه مندان قرار گرفته است.