مجلد بیست و سوم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد
چهار شنبه, 18 بهمن 1396

مجلد بیست و سوم دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «س» از مدخل «سپهسالار، میرزا حسین‏ خان» تا «سکوتوره» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و مشارکت اعضای علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

 تعداد مقالات منتشر شده در مجلد بیست و سوم ۳۰۶ مقاله است که ذیل ۲۸۰ مدخل اصلی و ۲۶ مدخل فرعی تدوین شده و ۹۴مدخل در این مجلد، ارجاعی است. ازمجموع مقالات منتشر شده، یک مقاله ترجمه و تلخیص از دیگر دایره المعارفهاست.

میانگین تعداد کلمات مقالات درجلد بیست وسوم دانشنامه جهان اسلام ۱۹۱۵کلمه و مجموع کلمات آن بالغ بر ۵۸۵ هزار کلمه است. علاوه بر محققان ایرانی مقیم و غیر مقیم، پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، ترکیه و لبنان تألیف مقالات این مجلد را برعهده داشته‏ اند.

برخی از مقالات مجلد بیست و سوم که در شانزده حوزه موضوعی تدوین شده ‏اند عبارتند از: اسلام معاصر: سرمایه داری، سعید(ادوارد)، ستارخان؛ آسیای صغیر و بالکان: سعدالدین افندی، سعرد(شهر)؛ تاریخ اجتماعی: سقا، سفره، سده(جشن)، سفرنامه نویسی؛ تاریخ علم: سدر، سرطان، سردار کابلی؛ تاریخ: سفرنامه‏ های ناصرالدین شاه، سپهسالار(میرزا حسین خان)، سربداران؛ ادبیات و زبانها: سجع، سفرنامه ناصرخسرو، سعدی، سرقات ادبی؛ تاریخ اسلام: سقیفه بنی ساعده، سعدبن ابی وقاص؛ جغرافیا: سرعین، سرخس، سحاب(عباس)؛ شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا: سری‏لانکا(مسلمانان)، سرهند، سرحدشمال غربی؛ عرفان: سرّ، سفر(اصطلاح)، سکر و صحو، سجاده؛ فقه و حقوق: سرقت، سقط جنین، سرقفلی، سدذرایع(قاعده)؛ فلسفه: سعادت، سقراط؛ قرآن و حدیث: امام سجاد(ع)، سجود، سحر؛ کلام و فرق: سعدیا بن یوسف، سعدبن عبدالله اشعری؛ مطالعات غرب جهان اسلام: سرقوسه، سعدیان؛ هنر و معماری: سد(سد سازی)، سفال و سفالگری، سرنا.

بنیاد دایره المعارف اسلامی که متولی فراهم‌آوری و انتشار دانشنامه جهان اسلام است، با اقدام و پیشگامی مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری و دعوت ایشان از شماری از استادان دانشگاه و حوزه در سال ۱۳۶۲ تأسیس شد و ریاست عالیه آن همچنان با معظم‌له است.

منشورات این بنیاد تا‌کنون، شامل  ۲۳ جلد دانشنامه جهان اسلام و ۴۵ عنوان کتاب به زبان فارسی، ۱۰ جلد ترجمه دانشنامه جهان اسلام به زبان عربی و ۲۲ عنوان کتاب به زبان انگلیسی است. جلد بیست و سوم دانشنامه جهان اسلام دارای ۸۶۴صفحه است که در قطع رحلی به چاپ رسیده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

تصاویر