کارگاه روش نگارش پژوهش‌های دانشگاهی
یک شنبه, 08 آذر 1394

کارگاه روش نگارش پژوهش‌های دانشگاهی

 

بنیاد دائره المعارف اسلامی، با توجه به نیاز روز‌افزون دانشجویان به یادگیری و آموزش نگارش مقالات علمی پژوهشی و ISI و نوشتن رساله‌های خود به شیوه‌ای بین‌المللی، معتبر و قابل انتشار، کارگاه آموزشی تخصصی با تاکید بر علوم انسانی و مطالعات اسلامی با حضور یکی از استادان دانشگاهی به‌صورت نیمه‌خصوصی برگزارمی کند. به گفته مدیر واحد آموزش این بنیاد،  این کارگاه آموزشی صرفا برای افرادی مفید خواهد بود که خواستار ارتقای سطح علمی خود و حضور در دانشگاههای معتبر داخل و خارج هستند. گفتنی است اکثر دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه‌های تحصیلی یا فرصتهای مطالعاتی در دانشگاههای خارجی می‌شوند، مقالاتی با شیوه استاندارد بین‌المللی ارائه کرده‌اند.

سرفصل‌های ارائه شده در این کارگاه آموزشی به شرح زیر است:

بخش ۱: کلیات نگارش پژوهش دانشگاهی: (شامل اصول مقاله‌نویسی- تعیین روش تحقیق (موضوع محور، مسأله محور و مقایسه‌ای)؛ ویژگیهای یک اثر دانشگاهی ) بر اساس کتاب «راهنمای نگارش پژوهش دانشگاهی»

بخش ۲: صورت مقاله علمی پژوهشی و ISI: (ساختار کلی مقاله- شیوه تهیه پروپوزال- شیوه بسط دادن مقاله در حد یک پایان‌نامه، شیوه خلاصه کردن و نقد یک مقاله- آشنایی با الگوهای مختلف بکار رفته در هر اثر پژوهشی در تبیین موضوع/مسأله)

بخش ۳: محتوای پژوهش دانشگاهی (مهندسی مطالب؛ توجه به معیارهای انتخاب منابع؛ نشانه‌های یک تحقیق دارای مغالطه)

جزئیات برگزاری کارگاه:

- مدرس: دکتر سعید عدالت نژاد؛ دارای دکترای تخصصی مطالعات اسلامی از دانشگاه برلین، عضو هیئت علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی

- این دوره برای دانشجویان کلیه رشته‌های تحصیلی مفید است هر چند در بیان مثالها از رشته‌های علوم انسانی استفاده می‌شود.

- ظرفیت کلاس: محدود

- زمان برگزاری: روز یک‌شنبه ۱۵ آذرماه ۱۳۹۴ (ساعت ۹ - ۱۲ و ۱۴ - ۱۷) به همراه پذیرایی

- مکان برگزاری: تهران، خیابان فلسطین، نرسیده به میدان فلسطین، پلاک ۳۸۲، بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی –واحد آموزش

- برای ثبت نام در کلاس با شماره تلفن های  ۸۸۹۵۴۴۷۶-۰۲۱  یا ۸۸۹۵۴۴۱۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.