مجلد بیست‌وهفتم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شد
چهار شنبه, 30 بهمن 1398

مجلد بیست‌و‌هفتم دانشنامۀ جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «ش» از مدخل «شرق شناسی» تا «شهادت ۱» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

تعداد مقالات منتشر شده در مجلد بیست‌‌ وهفتم ۳۰۹ مقاله است که ذیل ۲۷۷ مدخل اصلی و ۳۲ مدخل فرعی تدوین شده و۸۹ مدخل در این مجلد، ارجاعی است. از مجموع ۳۰۹ مقاله، ۱۴۰ مقاله توسط اعضای هیئت علمی بنیاد، ۱۲۹ مقاله توسط پژوهشگران سراسر کشور و ۸ مقاله توسط مؤلفان ایرانی غیر مقیم و ۱۰ مقاله توسط مؤلفان غیر ایرانی  و ۲۲ مقاله مشترک بین مؤلفان داخل و خارج بنیاد تدوین شده­اند. همه مقالات منتشر شده در این مجلد تألیفی است.

میانگین تعداد کلمات مقالات در جلد بیست‌‌و‌هفتم دانشنامۀ جهان اسلام ۱۶۲۳ کلمه و مجموع کلمات آن بالغ بر ۶۰۳‌هزار کلمه است. علاوه بر محققان ایرانی مقیم و غیر مقیم، پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، اسپانیا، امریکا، پاکستان، ترکیه، چین، لبنان و هند تألیف مقالات این مجلد را برعهده داشته‏‌اند.

برخی از مقالات مجلد بیست‌‌ و هفتم که در هفده حوزۀ موضوعی تدوین شده‌‏اند عبارتند از: اسلام معاصر: ، شریعتی(محمد تقی)، شریعتی(علی)، شقاقی(فتحی)، شناسنامه(تاریخ شکل­گیری نظام صدور شناسنامه در کشورهای اسلامی)؛ آسیای صغیر و بالکان: شمدینان، شُمنی؛ تاریخ اجتماعی: شرق­شناسی، شطرنج، شمشیر، شنا؛ تاریخ علم: شفق و فلق، شکسته­بندی، شهاب؛ تاریخ: شهابی(خاندان)، شمیم(علی اصغر)، شروانشاهان؛ ادبیات و زبانها: شعر و شعر نو(فارسی، عربی، ترکی، اردو)، شوشتر (گویش شوشتری) ؛ زبان و ادبیات عربی: شعر(مجله)، شوقی (احمد)، شریف رضی(حیات ادبی) ؛ تاریخ اسلام: شعب ابی طالب، شمائل النبی(کتابها)؛ جغرافیا: شمیرانات، شوش، شمکور؛ شبه قاره هند و جنوب شرق آسیا: شوکت علی جوهر، شوئه ون بو، شمس النهار(نشریه­ای در افغانستان)، شورای ملی گسترش زبان اردو؛ عرفان: شکر(در عرفان و تصوف)، شطح، شمس مغربی؛ فقه و حقوق: شرکت، شطرنج، شعبده، شک، شفعه؛ فلسفه: شعر (در منطق و فلسفه)، شعرانی(ابوالحسن)؛ قرآن و حدیث: شریعت، شعرا(سوره)، شق القمر، شورا؛ کلام و فرق: شرک، شفاعت، شوارق الالهام(کتاب)؛ مطالعات غرب جهان اسلام: شریش(شهری در اندلس)، شقنا بن عبدالواحد مکناسی؛ هنر و معماری: شش مقام، شکسته نستعلیق(خط)، شمایل، شمعدان، شور(دستگاه موسیقی).

منشورات این بنیاد تا‌کنون، شامل ۲۷ جلد دانشنامۀ جهان اسلام و ۵۴ عنوان کتاب به زبان فارسی، ۱۱ جلد ترجمۀ دانشنامۀ جهان اسلام به زبان عربی و ۲۲ عنوان کتاب به زبان انگلیسی است. گفتنی است از مجلد بیستم دانشنامه به این سو، همراه با انتشار هر مجلد، نمایۀ تفصیلی و معرفی مهمترین مقالات آن مجلد به تفکیک حوزه‌های موضوعی، برای سهولت اطلاع‌یابی از محتوا تهیه شده است.

مجلد بیست‌‌و‌هفتم دانشنامۀ جهان اسلام دارای ۸۵۸ صفحه است که در قطع رحلی به چاپ رسیده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

تصاویر