مجلد بیست‌و‌ششم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شد
دو شنبه, 09 اردیبهشت 1398

همزمان با برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

مجلد بیستوششم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، مجلد بیست‌و‌ششم دانشنامۀ جهان اسلام حاوی بخش پایانی مقالات حرف «س» و بخشی از مقالات حرف «ش» از مدخل «سینما» تا «شرقاوی، عبدالله» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

تعداد مقالات منتشر شده در مجلد بیست‌‌و‌ششم ۳۰۲ مقاله است که ذیل ۲۵۴ مدخل اصلی و ۴۸ مدخل فرعی تدوین شده و ۸۶ مدخل در این مجلد، ارجاعی است. از مجموع مقالات منتشر شده، ۳۰۱ مقاله تألیفی و ۱ مقاله ترجمه و تلخیص از دیگر دایرةالمعارفهاست.

میانگین تعداد کلمات مقالات در جلد بیست‌‌و‌ششم دانشنامۀ جهان اسلام ۱۹۶۴ کلمه و مجموع کلمات آن بالغ بر ۵۹۳‌هزار کلمه است. علاوه بر محققان ایرانی مقیم و غیر مقیم، پژوهشگرانی از کشورهای تایوان، پاکستان، چین، لبنان، مصر و هند تألیف مقالات این مجلد را برعهده داشته‏‌اند.

برخی از مقالات مجلد بیست‌‌و‌ششم که در هفده حوزۀ موضوعی تدوین شده‌‏اند عبارتند از: اسلام معاصر: الشرق الاوسط، شاهرخ ( ارباب کیخسرو)، شانزده آذر (واقعه)؛ آسیای صغیر و بالکان: سیواس، سینوب؛ تاریخ اجتماعی: شربت، شاه بندر، شاطر؛ تاریخ علم: شباط، شانه‌بینی، شتر؛ تاریخ: شاپور، شرفای حجاز، شاه صفی؛ ادبیات و زبانها: شاملو (احمد)، شاهنامه فردوسی(نسخه‌های مصور)، شرفنامه منیری؛ ادبیات عربی: شرقاوی، حرف «ش»؛ تاریخ اسلام: شرطه الخمیس، شبث بن ربعی؛ جغرافیا: شادلو، شارجه، شاهسون؛ شبه قاره هند و جنوب شرق آسیا: شاه میریان، شادیان(واقعه)، شاه جهان بیگم؛ عرفان: شاه آبادی(محمد علی)، شاه نعمت‌الله ولی، شبلی، شاهد؛ فقه و حقوق: شافعیه، شبیه‌سازی، شخصیت، شرط، شارع (خیابان)؛ فلسفه: شر/شرور، شبهه آکل و مأکول؛ قرآن و حدیث: سیوطی( جلال الدین)، شاذ (حدیث)، شرح نهج البلاغه؛ کلام و فرق: شاه ولیالله دهلوی، شرح المقاصد، شایگان(داریوش)؛ مطالعات غرب جهان اسلام: شاویه، شرفای مغرب، شرق الاندلس؛ هنر و معماری: سینما، شبستان، شاه چراغ(آستانه).

منشورات این بنیاد تا‌کنون، شامل ۲۶ جلد دانشنامۀ جهان اسلام و ۵۴ عنوان کتاب به زبان فارسی، ۱۱ جلد ترجمۀ دانشنامۀ جهان اسلام به زبان عربی و ۲۲ عنوان کتاب به زبان انگلیسی است. گفتنی است از مجلد بیستم دانشنامه به این سو، همراه با انتشار هر مجلد، کتابچه‌ای حاوی نمایۀ تفصیلی و معرفی مهمترین مقالات آن مجلد به تفکیک حوزه‌های موضوعی، برای سهولت اطلاع‌یابی از محتوا منتشر شده است.

مجلد بیست‌‌و‌ششم دانشنامۀ جهان اسلام دارای ۸۵۸ صفحه است که در قطع رحلی به چاپ رسیده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

 

تصاویر