در نمایشگاه کتاب صورت گرفت/رونمایی از ۵۰ کتاب با حضور غلامعلی حدادعادل
دو شنبه, 24 اردیبهشت 1397

در نمایشگاه کتاب صورت گرفت

رونمایی از ۵۰ کتاب با حضور غلامعلی حدادعادل

خبرگزاری فارس: رونمایی از 50 کتاب با حضور غلامعلی حدادعادل

به گزارش خبرگزاری فارس، ۵۰ کتاب جدید پنج موسسه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد دایره المعارف اسلامی، بنیاد سعدی، شورای تحول و ارتقای علوم انسانی و موسسه کتاب مرجع با حضور غلامعلی حداد عادل رونمایی شدند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این نشست با تقدیر و تشکر از همه دست اندرکارانی که این ۵۰ کتاب را آماده کرده اند، گفت: این افراد در فاصلۀ دو نمایشگاه سی‌ام و سی و یکم تلاش بسیاری کردند و با کار خود بر ارزش و غنای داشته‌‌‌های فرهنگ و ادب ایران اسلامی افزودند.

غلامعلی حداد عادل ادامه داد: امیدوارم با معرفی این آثار به دریای زلال و مواج ایران اسلامی به سهم خود افزوده باشیم و به رشد دانش کمک شایانی کنیم.

وی با اشاره به فضاسازی‌‌‌های غیردوستانه‌ای که بعضا در فضاهای مجازی علیه لایحه بودجه برخی موسسات صورت می‌‌گیرد، خاطرنشان کرد: این ۵۰ کتاب که امروز رونمایی شده است نمونۀ کوچکی از کارهای این پنج موسسه است که تلاش زیادی در زمینۀ فرهنگ و زبان فارسی انجام می‌‌دهند و باید اعلام کنم که بودجۀ اختصاصی ما کاملا مقتصدانه صرف اموری این چنینی می‌‌شود.

نسرین پرویزی معاون گروه واژه گزینی و فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در معرفی این گروه که بزرگترین گروه فرهنگستان است اظهار کرد: گروه واژه گزینی ۷۰ زیرگروه دارد و با فعالیت شصت همکار و ۴۰۰ استاد در گروه‌‌‌های مختلف به این امر مبادرت می‌‌ورزند.

پرویزی ادامه داد: برای غنی‌تر کردن زبان فارسی سال آینده چهارمین دورۀ دانشجو را در رشتۀ واژه گزینی می‌‌پذیریم و امسال پانزدهمین جلد از فرهنگ واژه‌‌‌های مصوب را به علاقمندان عرضه می‌‌کنیم.

وی همچنین به مجموعه‌‌‌های تحت عنوان هزار واژه که برای تخصصهای مختلف منتشر شده است اشاره کرد و افزود: بیست و سه جلد هزار واژه از دل پانزده جلد فرهنگ واژه گزینی منتشر شده است که امیدواریم به کار متخصصان هر حوزه بیاید.

معاون گروه واژه گزینی و فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: در کنار شورای واژه‌‌‌های تخصصی، شورایی برای واژه‌‌‌های عمومی که در فضاهای عمومی و مجازی مطرح می‌‌شود فعال است.

وی اظهار کرد: تاکنون بیش از شصت هزار واژۀ فارسی برای لغات بیگانه در این گروه به تصویب رسیده است.

مریم بیدگلی معاون تحقیقات ادبی فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز با اشاره به رونمایی از جلد ذیل دانشنامه زبان و ادب فارسی اظهار کرد: از سال ۱۳۷۹ مقرر شد دانشنامه زبان و ادب فارسی در شش جلد تدوین شود که شامل موضوعاتی چون دستور زبان فارسی، اصلاحات عرفانی، قالب‌‌‌های شعری، انواع ادبیات، اسطوره‌‌‌های ایرانی و ... باشد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن طارمی معاون علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی با اشاره به انتشار سه جلد ۲۲ تا ۲۴ در فاصله دو نمایشگاه سی‌ام و سی و یکم اظهار کرد: با انتشار جلد بیست و چهارم ۱۴ حرف از سی و دو حرف زبان فارسی تحت پوشش قرار گرفته است.

طارمی ادامه داد: با توجه به ۱۸ حرف باقی مانده حداقل سی جلد از کار باقی مانده است که امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ به ثمر نشیند.

وی با اشاره به گسترۀ موضوعی زیاد دانشنامه جهان اسلام تصریح کرد: این دانشنامه متصدی و متولی تولید گزارش‌‌‌های تحلیل پیرامون فرهنگ و تمدن و معارف اسلامی از آغاز تا به امروز است بنابراین ناگزیر به جذب نیرو و پرورش متخصصان در این حوزه هستیم.

حجت الاسلام طارمی با برشمردن سه بخش اصلی دانشنامه گفت: اعلام، معرفی شخصیت‌‌‌ها و مفاهیم بخش‌‌‌های اصلی دانشنامه جهان اسلام را تشکیل می‌‌دهند.

محمد جوهرچی مدیر فرهنگی کتاب به نمایندگی از نشر کتاب مرجع وابسته به بنیاد دایره المعارف اسلامی به عنوان دیگر سخنران این نشست تصریح کرد: این موسسه امروز از ترجمه کتابی دوجلدی تحت عنوان دولت و جامعه در دورۀ عثمانی رونمایی می‌‌کند. 

جوهرچی ادامه داد: امیدواریم عرضۀ این کتاب کمک شایانی به شناخت هرچه بهتر جهان اسلام کرده باشد. 

وی با اشاره به اینکه ترجمه این کتاب از منبع ترکی از سال ۸۹ آغاز شده است، گفت: جلد نخست کتاب دولت و جامعه در دورۀ عثمانی به تاریخ عثمانی به صورت تحلیلی می‌‌پردازد و مسایل اجتماعی، اقتصادی، دیوانی و نظامی را مورد واکاوی قرار می‌‌دهد. جلد دوم نیز به مباحث فرهنگ و تمدن عثمانی در دوره ششصد ساله اختصاص دارد.

غلامرضا شمس معاون تالیف شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به مهمترین هدف شورا یعنی تحول در برنامه‌‌‌ها و محتوای کتاب‌‌‌ها اظهار کرد: این شورا شانزده رشته را در اولویت فعالیت‌‌‌های خود قرار داده است و تا به امروز ۷۳ برنامه را مصوب و ابلاغ کرده است.

شمس افزود: یازده عنوان کتاب جدید امروز در حوزه‌‌‌های روانشناسی، علوم سیاسی، علوم تربیتی و علوم اقتصادی رونمایی می‌‌شود.

وی سه هدف اسلامی‌سازی، بومی‌سازی و کارآمدی را سرلوحه مولفان همکار خود خواند.

رضامراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز در معرفی این بنیاد اظهار کرد: بنیاد سعدی برای زبان فارسی کاری را انجام می‌‌دهد که گوته برای زبان آلمانی و دانته برای زبان ایتالیایی انجام داد.

صحرایی ادامه داد: فعالیت اصلی ما آموزش زبان فارسی به خارجیان است و تا به امروز در بیش از دویست نقطه جهان کلاس آموزش زبان فارسی برگزار می‌‌کنیم.

وی ادامه داد: برای آموزش زبان فارسی ۲۲ عنوان مجموعه پایه را در نظر گرفته‌‌ایم و امروز از جلد دوم مجموعه مینا که ۸۰۰ ساعت آموزش زبان فارسی به خارجیان است رونمایی می‌‌کنیم.

صحرایی در معرفی دیگر آثاری که رونمایی می‌‌شود تصریح کرد: ترجمه عربی کتاب گام اول، کتاب ایران شناسی، کتاب چهارچوب که شناختنامه زبان فارسی در کشورهای مختلف است و نسخه فارسی و عربی داستان خمره از هوشنگ مرادی کرمانی از دیگر آثاری است که امروز رونمایی شده است.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار میشود.

 

 

تصاویر