بنیاد دایره المعارف اسلامی
بنیاد دایره المعارف اسلامی
کتابخانه بنیاد دایره المعارف اسلامی
تازه های نشر
جستجوی مقاله
ماه ربیع الثانی در گاه شماری هجری قمری

ربيع، نام ماههاى سوم و چهارم سال در گاه‌شمارى هجرى قمرى و نيز بخشى از سال در همين گاه‌شمارى است. ناميده‌شدن دو ماه از سال در گاه‌شمارى هجرى قمرى به ربيع (به معناى بهار) بحثهاى بسيارى را درباره علت اين نام‌گذارى درپى داشته‌است.(برای مطالعه متن کامل مقاله، ادامه مطلب را ببینید.)

به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه نگاری نگارشِ گونه‌اى از کتابهاى مرجع، حاوى اطلاعاتى کلى و همه‌جانبه از همه دانشها یا طیف معیّنى از علوم یا دانشى خاص است، که در دوره جدید در قالب الفبایى تدوین مى‌شود. این مقاله که به معرفی این نوع کتاب مرجع می پردازد مشتمل بر بخشهایى است که عبارتند از: واژگان، زمینه‌ها، عصر شکوفایی شامل دانشنامه‌هاى تک‌دانشی، دانشنامه‌هاى چنددانشى، دانشنامه‌هاى فاقد طبقه‌بندى علوم، دانشنامه‌هاى ناظر به طبقه‌بندى علوم و دانشنامه‌هاى بینابین، عصر تکرار و تقلید در قلمرو صفویان، عثمانیان وهند اسلامى،  دانشنامه‌نگارى در عصر جدید به زبانهای عربی،  ترکی و فارسى.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

خبرها

فراخوان جذب ویراستار

فراخوان جذب ویراستار

 

بنیاد دایرةالمعارف اسلامی، که پژوهشکده ای است با هدف تولید و تدوین دانشنامه جهان اسلام، برای جذب نیروهای کارآمد در بخش ویرایش، از ویراستاران باتجربه دعوت می­ کند تا در آزمون و مصاحبه این مؤسسه شرکت کنند.

شروط لازم عبارت­ اند از:

  • نداشتن منع قانونی استخدام،
  • دارابودن مدرک کارشناسی ارشد (اولویت با فارغ­ التحصیلان رشته ­های ادبیات فارسی و زبانشناسی است)،
  • گذراندن دوره­ های معتبر ویراستاری،
  • توانایی در ویرایش ساختاری، ادبی و فنی مقالات دانشنامه ­ای،
  • داشتن معلومات عمومی و شناخت لازم از مباحث حوزه ­های تخصصی و منابع جهان اسلام،
  • شناخت لازم از متون ادب فارسی،
  • تسلط به مباحث دستوری، ادبی و لغوی زبان فارسی و نگارش فارسی علمی و معیار،
  • تسلط به زبانهای انگلیسی و عربی.

همچنین، آشنایی با زبان و ادبیات و تاریخ آسیای صغیر و شبه ­قاره هند و تجربه ویرایش در این زمینه­ ها امتیاز محسوب می ­شود و برای بهره­ مندی از این امتیاز، اصل یا گواهی آثار ویرایش ­شده ضرورت دارد.

از متقاضیان دعوت می‌شود تصویر کارنامک کامل خود (شامل مشخصات فردی، عکس پرسنلی، سوابق تحصیلی و علمی و پژوهشی و مهارتهای زبانی و آثار ویرایشی) را تا آخر وقت اداری شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ به نشانی الکترونیک بخش ویرایش بنیاد دایرةالمعارف اسلامی (virayesh@rch.ac.ir) بفرستند. 

پذیرفته­ شدگان پس از طی دوره آزمایشی و کارآموزی و احراز تواناییهای لازم برای ویرایش مقالات دانشنامه ­ای، با تأیید هیئت نظارت علمی بنیاد، استخدام می­ شوند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۲۱۷۲۳۷۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی برگزار می کند؛ ۶ دوره آموزشی در مهر ماه ۱۴۰۲

واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی برگزار می کند؛  ۶ دوره آموزشی در مهر ماه ۱۴۰۲

بنیاد دایرة المعارف اسلامی در مهر ماه۱۴۰۲ شش دوره آموزشی به شرح زیر برگزار می کند.

دوره آموزشی آشنایی با گفتمان تصوف در جهان اسلام

دوره آموزشی مکالمه ترکی استانبولی

دوره آموزشی متن خوانی ترکی عثمانی

دوره آموزشی زبان عربی

کارگاه آشنایی با تاریخ زبانهای ایرانی

کارگاه تصحیح نسخه های خطی

علاقه مندان می توانند برای پیش ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  ۵۱۲۷۲۲۴۱-۰۲۱واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی تماس حاصل فرمایند .اطلاعیه حاوی زمان برگزاری کلاسها و جزئیات بیشتر را باکلیک بر تیتر خبر ببینید

عرضه جلد سی و یکم دانشنامه جهان اسلام در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

عرضه جلد سی و یکم دانشنامه جهان اسلام در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

جلد سی‌ويكم دانشنامۀ جهان اسلام منتشر شد. اين مجلد، شامل بخشی از مقالات حرف «ط» همۀ مقالات حرف «ظ» و بخشی از مقالات حرف «ع» يعنی از مدخل «طرابلس» تا «عالَم» است، كه به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع ارجمندی از ۱۵۲ استاد و پژوهشگر در ايران (اقليد، اصفهان، بيرجند، تبريز، تهران، خرم‌آباد، رامسر، رشت، ساری، ساوه، شيراز، طالش، قزوين، قم، مشهد، همدان، يزد) و ۱۴ دانشور (هشت مؤلف غيرايرانی و شش مؤلف ايرانی غيرمقيم ايران) از هشت كشور آسيايی، اروپايی و امريكايی (پاكستان، تاجيكستان، تركيه، قطر؛ آلمان، انگلستان، فرانسه؛ و كانادا) تهيه و تدوين شده است.

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: