دائرة معارف العالم الإسلامي، المجلد الثامن

دائرة معارف العالم الإسلامي، المجلد الثامن
  • مولف: الإشراف العام غلامعلي حداد عادل
  • طبقه بندی: دانشنامه جهان اسلام - عربی
  • وضعیت: مطبوع
  • قیمت: ۳۵ دولار

این مجلد که حاوی مدخلهای حرف «تاء» از «تحریم التنباک» تا «التشبیه»  و داری بیش از ۲۴۰ مدخل اصلی و ارجاعی است،  در ۷۳۰صفحه و بالغ بر ۶۰۰هزار کلمه منتشر شده است. برخی مقالات این مجلد عبارتند از: ترجمه، زبان و ادبیات ترکی، تحریم تنباکو، تختی(غلامرضا)، تدوین حدیث، تذکره‌ها، ترتب، تسبیح، تدلیس، ترمذ، ترکیه، ترنج وچاد(تشاد). ترجمه و ویراستاری این مجلد دانشنامه را، مترجمانی عرب‌زبان از کشورهای مختلف جهان اسلام شامل لبنان، مغرب، سوریه و فلسطین به‌عهده داشته‌اند.  

همچنین در این مجلد دانشنامه، مقالاتی درباره آثار باستانی و تاریخی ایران همچون «تخت جمشید» که نام رایج آثار کاخ‌های هخامنشی در شمال‌شرقی شیراز است و «تخت سلیمان» در جنوب آذربایجان غربی، اصطلاحاتی در فرهنگ و تمدن اسلامی همچون «تعلیم و تربیت» و «نهضت ترجمه»، مصطلحات و کتب فلسفه، عرفان و کلام همچون «ترجیح بلا مرجح» و «ترجمان الاشواق» انتشار یافته است. مدخل «ترجمه‌ قرآن» نیزکه از مقالات بلند و مهم این مجلد دانشنامه به‌شمار می‌رود حاوی مباحثی درباره مبانی نظری ترجمه قرآن و آرای مختلف درباره جواز یا عدم جواز ترجمه قرآن به زبان‌های غیر‌عربی به‌لحاظ کلامی، فقهی و زبان‌شناختی و تاریخچه‌ ترجمه قرآن به زبان فارسی و دیگر زبان‌ها است.

برای خرید این کتاب می توانید شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۲۰ به فروشگاه کتاب مرجع به نشانی: تهران، بلوار کشاورز، خیابان فلسطین، نرسیده به میدان فلسطین مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۹۶۱۳۰۳ تماس حاصل فرمایید