خبرها
 • با نهایت تأسف و تأثر، درگذشت شادروان استاد احمد مهدوی دامغانی را تسلیت می­ گوییم. بنیاد دایرةالمعارف اسلامی همواره از همکاری صمیمانۀ ایشان برخوردار بوده و مقالات بلاغت، خضر، شهربانو و شرح­ الاصول الخمسة آن دانشمند در دانشنامه جهان اسلام به چاپ رسیده است. از خداوند متعال برای آن فقید، رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نماییم.

  تصویری از یادداشت آن استاد فقید را در فرجامه مقاله خضر(ع) مشاهده می کنید.

 • با نهایت تأسف درگذشت همکار عزیزمان، مدیر گروه تاریخ علم بنیاد دایرة المعارف اسلامی، مرحوم دکتر حمیدرضا گیاهی یزدی را به اطلاع می رساند. دوستان و همکاران او، با دریغ و حسرت بسیار، اینک به سوگ هجران اندیشمندی جوان و دقیق النظر نشسته اند. خدای متعال روح پاکش را غریق رحمت بی شمارش قرار دهد.

   

 •  

  سی‌امین مجلد دانشنامۀ جهان اسلام، شامل بخش پایانی مقالات حرف «ص»، همه مقالات حرف «ض» و برخی مقالات حرف «ط»، از مدخل «صفیّه بنت حییّ» تا «طرابزون» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمعی از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد. این مجلد در غرفه بنیاد دایرة المعارف اسلامی واقع در شبستان، راهرو ۷ غرفه ۱۱ در سی و سومین نمایشگاه کتاب  تهران دردسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

 • دکتر غلامعلی حداد عادل، مدیر عامل بنیاد دایرة المعارف اسلامی در پیامی به مناسبت درگذشت مرحوم سید حسین شرف الدین، نوه مرحوم علامه سید عبدالحسین شرف الدین این ضایعه  را به همسر و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت. این پیام که خطاب به سرکار خانم رباب صدر، مدیر مؤسسات امام موسی صدر در لبنان صادر شده به این شرح است.

  ضایعه درگذشت همسر گرامیتان، مورّخ و محقق گرانمایه، جناب آقای سید حسین شرف الدین، موجب تألم خاطر شد. همکاری و مساعدت صمیمانه آن فقید سعید با بنیاد دایرة المعارف اسلامی، برای تحقق ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام، بویژه عضویت در هیأت مؤسس شرکت دائرة المعارف اسلامی در بیروت، همواره موجب قدردانی بوده و خواهد بود.

  اینجانب مصیبت وارده را به سرکار عالی و فرزندان محترم، بویژه دوست عزیزمان جناب آقای لؤیّ شرف الدین تسلیت می گویم و از درگاه خداوند بزرگ برای آن مرحوم علوّ درجات و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان معزّز ایشان صبر و سلامت مسألت دارم.

 • با توجه به تغییر زمان برگزاری دوره های آموزش زبان فرانسه و ترکی استانبولی، مهلت ثبت نام دوره آموزش زبان فرانسه تا دوشنبه دوم اسفند۱۴۰۰ و دوره آموزش زبان ترکی استانبولی تا یکشنبه اول اسفند۱۴۰۰ تمدید شد. علاقه مندان می توانند برای پیش ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  ۸۸۹۶۶۷۰۲ داخلی۳۴۳ واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی تماس حاصل فرمایند .اطلاعیه حاوی زمان برگزاری کلاسها و جزئیات بیشتر را با کلیک بر تیتر خبر ببینید

 • مهلت ثبت نام دوره آموزش زبان فرانسه تا چهارشنبه ۲۹دی۱۴۰۰ و دوره آموزش زبان ترکی استانبولی تا یکشنبه ۳بهمن۱۴۰۰ تمدید شد. علاقه مندان می توانند برای پیش ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  ۸۸۹۶۶۷۰۲ داخلی۳۴۳ واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی تماس حاصل فرمایند .اطلاعیه حاوی زمان برگزاری کلاسها و جزئیات بیشتر را با کلیک بر تیتر خبر ببینید

 • واحد آموزش بنیاد دایره المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) دوره آموزش زبان فرانسه را برگزار می کند

 • واحد آموزش بنیاد دایره المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) دوره آموزش زبان ترکی استانبولی را برگزار می کند

 • بیست‌و‌نهمين مجلد دانشنامۀ جهان اسلام، شامل بخشی از مقالات حرف «ش» و «ص»، از مدخل «شیفته» تا «صِفّین (جنگ)» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی و اجرايی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمعی از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

  تعداد مقالات منتشرشده در این مجلد، ۲۵۷ مقالۀ تأليفی است، که ذیل ۲۳۱ مدخل اصلی در   ۸۵۰ صفحه تدوین شده؛ و به‌علاوه، ۹۲ مدخل نیز ارجاعی است. بهره‌گیری از ۱۰۰ تصویر، ۵ نمودار نسب‌نامه و ۵ نقشه، بر قوت این مقالات افزوده است. میانگین تعداد کلمات مقالات منتشر شده، ۲۳۱۰ کلمه و مجموع کلمات آن  بالغ بر ۵۹۴هزار و ۴۳۸ کلمه است. از بین مقالات، ۱۱۶ مقاله توسط همکاران داخل بنیاد و ۱۰۸ مقاله توسط پژوهشگران ایرانی مقیم در سراسر کشور(اردستان، اصفهان، ايلام، بروجن، بوشهر، تبريز، تهران، خرم‌آباد، زنجان، سردشت، شیراز، قزوين، قم، كرج، كردستان، كرمان، لواسان، مشهد، ملاير، يزد)، ۱۵مقالۀ مشترک بین مؤلفان موظف در داخل بنیاد با پژوهشگران خارج از آن، هشت مقاله توسط مؤلفان ایرانی غیرمقیم (مقیم كشورهای آلمان، امريكا، تركيه، چين و كانادا)، و ۱۰ مقاله توسط مؤلفان غیرایرانی از هشت کشور اندونزی، انگلستان، بنگلادش، پاکستان، تركيه، عراق، هلند و هند تألیف شده‌اند.

  مهم‌ترين مدخل مجلد بیست‌و‌نهم، «صفویان» مشتمل بر ۱۷مقاله در ۹۵ صفحه، توسط گروه تاریخ ایران و اسلام و بلندترین مقالۀ آن، «صحابه» در ۲۷ صفحه، توسط گروه قرآن و حدیث  تدوین شده‌‏ است.

 • دعوت از دکتر غلامعلی حداد عادل، مدیر عامل بنیاد دایره المعارف اسلامی و بازدید ایشان از نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزوی و توصیه ایشان به اختصاص غرفه و عرضه آثار پژوهشی بنیاد در این نمایشگاه سبب شد تا در دوره تمدید نمایشگاه، به لطف و مساعدتهای جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای مختاری، مدیر مؤسسۀ کتابشناسی شیعه و عضو هیئت امنای بنیاد دایره المعارف اسلامی امکان عرضه دانشنامه جهان اسلام که به تازگی مجلد بیست و نهم آن در اختیار پژوهشگران  و علاقه مندان حوزه علوم، فرهنگ و تمدن اسلامی قرار گرفته است فراهم شود. به همین مناسبت چند تن از اعضای هیئت علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی که به ویژه در فعالیتهای  پژوهشی خود با آثار علمی حوزه های علمیه در ارتباطند در سفری یک روزه به مجموعه مسجد مقدس جمکران در شهر قم (محل برگزاری نمایشگاه) در این رویداد علمی و فرهنگی شرکت کردند.