دائرة معارف العالم الإسلامي، المجلد التاسع

دائرة معارف العالم الإسلامي، المجلد التاسع
  • مولف: الإشراف العام غلامعلي حداد عادل
  • طبقه بندی: دانشنامه جهان اسلام - عربی
  • وضعیت: مطبوع
  • قیمت: ۳۵ دولار

إن دائرة معارف العالم اﻹسلاميّ ﺍﻟتی ­­تقوم بإصدارها مؤسسة دائرة المعارف الإسلاميّة، جاءت تلبية لمتطلبات الواقع العلميّ والثقافىّ، لاسيّما و إنّ مفردات هذا الواقع أخذت تترقب ما سيقدّمه المفکّرون و العلماء المسلمون في العالم الاسلامي، کي تواکب الأساليب العلميّة و البحثيّة الفاعلة و کل ما يتعلّق بالثقافة و الحضارة الإسلاميّة.

تشمل دائرة معارف العالم الإسلاميّ کلّ‌ ما يتعلق بالشريعة الاسلاميّة و تتناول السيرة النبويّة الشريفة و تراجم الصحابة و الائمة و المفسّرين و آراءهم، کما تتناول سيرة المفکرين و الشعراء و الفنانين، إضافة إلي تاريخ الإسلام السياسيّ والأحداث التي عاشها الخلفاء والسلاطين و الأمراء والقادة و غيرهم، کما أفردت حيزاً مهماً لجغرافية البلدان الأسلامية‌ مع وصف الآثار التاريخيّة و الدينيّة. و تحدّثت مقالاتها عن الأعياد و المناسبات الدينيّة و کذلک عرّفت الموسوعة بالأدوات و الملابس و المأکل و الادوية و الأعشاب و غيرها، وطالت أيضاً التقاليد و العادات الاجتماعيّة المختلفة في العالم الإسلاميّ بأسره.

إن مؤسسة دائرة المعارف الاسلاميّة إدراکاً منها لأهميّة اللغة العربيّة عالميّاً و اتساع رقعة الناطقين بها، أقدمت علي ترجمة الموسوعة باللغة العربيّة، و قد تمّ حتي الان طبعُ 11 مجلّدات ألفبائياً من القطع الکبير،  و سیصدر، بإذنه تعالي، مجلّدان منها سنويّاً، ‌حتي يصل إلي ۶۰ مجلّد.

دائرة معارف العالم الاسلامي، مجلدالسادس، مداخل حرف الباء من مدخل «التشبیه والتنزیه » حتی « التکاثر، سوره»

مجلد نهم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام حاوی مدخل‌های حرف «تاء» از «التشبیه والتنزیه» تا «التکاثر، سوره» و دارای بیش از ۲۳۹ مدخل اصلی و ارجاعی است. این مجلد  در ۷۴۰ صفحه و بالغ بر ۶۰۰هزار کلمه منتشر شده است و برخی مقالات آن عبارتند از: التشریق والتغریب، تشغازنبیل، التشکیک، التصحیف و التحریف، التصنیف، التضمین، التطهیر(آیة)، تعارض الادلة، التعریب، التفهیم، التقریب، التقلید، تقی زاده(السید حسن) و التقیة. در این مجلد مقالات مبسوط و مفصلی به طبع رسیده که به این شرح است: مقاله «تصوف» در ۹۰ صفحه دانشنامه‌ای و در چهارده بخش تدوین شده که دربرگیرنده تاریخچه تصوف و همچنین تصوف در شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا، چین، آسیای صغیر و بالکان، اندلسٰ، مصر و آفریقاست. بخش مبسوطی ازاین مقاله، به نقد تصوف از دیدگاه شیعه و اهل سنت اختصاص یافته است. مقاله «تفسیر» نیز که در ۵۰ صفحه به طبع رسیده، از دیگر مقالات مهم و مفصل این جلد از دائرة معارف العالم الاسلامی است. مقاله یاد شده مشتمل بر تفسیر پیامبر(ص)، اهل بیت(ع)، صحابه، تابعین، مأثور، ادبی، فقهی، عقلی-کلامی، عرفانی، علمی و دیگر گرایشهای تفسیری جدید است که در بخش پایانی آن دیدگاه خاورشناسان در‌این‌باره آمده است. در این مجلد دانشنامه، مقالاتی درباره تفاسیر مهم همچون تفسیر امام جعفر صادق(ع)، امام حسن عسکری(ع)، ابن عباس، ابن عربی، ابوالفتوح رازی، جلالین، عیاشی، قرطبی و ... تألیف و منتشر شده است.

از دیگرمقالات خاص این مجلد می توان به مقاله «تفویض» که به ابعاد حدیثی، کلامی و عرفانی آن می پردازد ومقاله «تقوا» و «تقویم» اشاره کرد. مقاله تقویم پژوهشی مفصل درباره گاه‌شماری در کشورهای عربی، ایران و نیز گاه شماری سلوکی، یهودی و مسیحی و گاه‌شماری در ادب فارسی است. در آماده سازی این مجلد، مترجمانی از کشورهای لبنان، سوریه، اردن، مغرب، مصر و فلسطین با بنیاد دایرة المعارف اسلامی همکاری داشته اند. جلد نهم دائرة معارف العالم الاسلامی، خرداد ماه ۱۳۹۵در بیروت به چاپ رسیده است.

برای خرید این کتاب می توانید شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۲۰ به فروشگاه کتاب مرجع به نشانی: تهران، بلوار کشاورز، خیابان فلسطین، نرسیده به میدان فلسطین مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۹۶۱۳۰۳ تماس حاصل فرمایید.