تازه های نشر
جستجوی
مقاله «رسالةالحقوق» در دانشنامه جهان اسلام
به مناسبت سالروز ولادت حضرت سید الساجدین امام سجاد علیه السلام

«رسالةالحقوق» رسالهاى در باب حقوق اخلاقى واجب بر انسان از امامسجاد عليهالسلام به روايت ابوحمزه ثُمالى* است. در اين رساله پنجاه تكليف واجب بر انسان و نيز آداب معاشرت و مسائل مهم زندگى دنيوى و اخروى برشمرده شدهاست و هر بحث با عبارت «وَ أمّا/ فَأمّا» آغاز و در بيشتر موارد با عبارت «وَ لا قُوَّةَ الّا بِاللّه» از بخش بعدى جدا شدهاست. در مقدمه رساله فهرستى از مطالب آن آمده و بيان شدهاست كه حقوق خداوند بر انسان همه احوال و افعال وى را دربرمی ­گيرد. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

 

شاعر و نثرنویس نامدار فارسی زبان قرن هفتم در دانشنامه جهان اسلام
به مناسبت اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی

سعدى، شهرت و تخلص مشرف(شرف)الدين مصلح، نامدارترين شاعر و برجسته‌ترين نثرنويس فارسى‌زبان در قرن هفتم است كه سخنش سهلِ ممتنع است و در سخن‌دانى، به استاد سخن و در اخلاق و عرفان، به شيخ اجل ملقب شده‌است و شهرت جهانى دارد.

این مدخل شامل ۵ مقاله است که عبارتند از: زندگی و احوال شخصی سعدی، شعر و فکر سعدی، سعدی شاعری جهانی، سعدی و قرآن و حدیث و سعدیه.

مقاله بوستان سعدی را در اینجا ببینید

از همخوانها، یازدهمین حرف الفباى فارسى، نهمین حرف الفباى عربى، سیزدهمین حرف الفباى اردو، یازدهمین حرف الفباى ترکى عثمانى، نهمین حرف در ترتیب الفباى ابتثى و حرف بیست‌وپنجم از الفباى ابجدى است که آن را ذال معجمه یا ذال منقوطه نیز مى‌نامند

گودالی‌ معمولاً استوانه‌ای‌ شکل‌ عمودی‌ که‌ توسط‌ انسان‌ یا طبیعت‌ از سطح‌ زمین‌ به‌ عمق‌ آن‌ احداث‌ شده‌ است‌

ترکی‌، زبان‌ و ادبیات‌ .# این‌ مقاله‌ شامل‌ این‌ بخشهاست‌:

پارچه‌/ پارچه‌بافي‌ ، اين‌ مقاله‌ شامل‌ اين‌ بخشهاست‌:

1) پيشينه ‌2) دستگاههاي‌ بافندگي‌ و روشهاي‌ بافت ‌3) ايران ‌4) مصر 5) شام ‌6) اندلس ‌7) عثماني ‌8) هند 9) توليد و تجارت‌ پارچه‌ در دهه‌هاي‌ اخير

صحابی‌ و از مُکْثِرینِ حدیث‌

چهارمین‌ پادشاه‌ از بابریان‌ *هند و بزرگ‌ترین‌ پسر اکبرشاه‌ *

زكات فطره، زكاتى واجب در عيد فطر.

از مدّعیان‌ بابیّت‌ امام‌ دوازدهم‌ شیعیان‌ که‌ بعدها مدّعی‌ مهدویت‌ و نبوّت‌ شد

این‌ موضوع‌، ذیل‌ دو عنوان‌ بررسی‌ می‌شود: 1) مساجد؛ 2) استحکامات‌ نظامی‌

عنوان‌ برخی‌ از مشایخ‌ صوفیان‌ آسیای‌ مرکزی‌

نزد اسماعیلیه‌ باب‌ یکی‌ از مراتب‌ محسوب‌ می‌شد

عنوان‌ و صفتی‌ برای‌ حضرت‌ رسول‌ و ائمة‌ اثنا عشر صلوات‌ اللّه‌ علیهم‌ اجمعین‌ در برخی‌ از احادیث‌

مجلد بیست و سوم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم مجلد بیست و سوم دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «س» از مدخل «سپهسالار، میرزا حسین‏ خان» تا «سکوتوره» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و مشارکت اعضای علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

جایزه دستاوردهای زبانهای شرقی به ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام تعلق گرفت

به گزارش خبرگزاری الجزیره، جایزه شیخ حمد برای ترجمه، دستاوردها و نوآوری­های علمی و تفاهم بین المللی در سومین دوره برگزاری، در بخش دستاوردهای زبانهای شرقی به ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام تعلق گرفت. 

آغاز ثبت نام کارگاههای پاییزه بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی

واحد آموزش بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) از آبان‌ماه جاری، یک کارگاه «سوره‌پژوهی با رویکرد نگارش مقالات علمی» و هفت کارگاه آموزشی در حوزۀ تخصصی عرفان را برگزار خواهد کرد.

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: