تازه های نشر
جستجوی مقاله
نگاهی به مقاله «بقیع» در دانشنامه جهان اسلام
به مناسبت هشتم شوال؛ سالروز تخریب بقیع

بقیع، نام نخستین و کهنترین گورستان اسلامی در مدینه است. چهار امام شیعه (امام حسن مجتبی، امام علی بن الحسین، امام محمد باقر، امام جعفر صادق علیهم السلام)، دختران رسول  خدا صلی الله علیه و آله و سلم، پسر نوزادش ابراهیم، همسرانش  و عده‌ای از بزرگان صحابه و تابعین در آنجا مدفون‌اند. در گذشته بقیع را چنین وصف نموده‌اند: بقعه‌ای پیرامون قبور چهار امام علیهم السلام و عباس(عموی پیامبر)، بقعه‌ای بر روی قبور دختران پیامبر، بقعه‌ای بر روی قبور همسران پیامبر و بقعه‌های دیگر به چشم می‌خورد. که پس از به قدرت رسیدن وهابیان و پادشاهان سعودی این بقاع متبرکه تخریب شد.  (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید.)

قلمرو و پیشینه دانشنامه نگاری در جهان اسلام

به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه نگاری نگارشِ گونه‌اى از کتابهاى مرجع، حاوى اطلاعاتى کلى و همه‌جانبه از همه دانشها یا طیف معیّنى از علوم یا دانشى خاص است، که در دوره جدید در قالب الفبایى تدوین مى‌شود. این مقاله که به معرفی این نوع کتاب مرجع می پردازد مشتمل بر بخشهایى است که عبارتند از: واژگان، زمینه‌ها، عصر شکوفایی شامل دانشنامه‌هاى تک‌دانشی، دانشنامه‌هاى چنددانشى، دانشنامه‌هاى فاقد طبقه‌بندى علوم، دانشنامه‌هاى ناظر به طبقه‌بندى علوم و دانشنامه‌هاى بینابین، عصر تکرار و تقلید در قلمرو صفویان، عثمانیان وهند اسلامى،  دانشنامه‌نگارى در عصر جدید به زبانهای عربی،  ترکی و فارسى.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

از همخوانها، یازدهمین حرف الفباى فارسى، نهمین حرف الفباى عربى، سیزدهمین حرف الفباى اردو، یازدهمین حرف الفباى ترکى عثمانى، نهمین حرف در ترتیب الفباى ابتثى و حرف بیست‌وپنجم از الفباى ابجدى است که آن را ذال معجمه یا ذال منقوطه نیز مى‌نامند

گودالی‌ معمولاً استوانه‌ای‌ شکل‌ عمودی‌ که‌ توسط‌ انسان‌ یا طبیعت‌ از سطح‌ زمین‌ به‌ عمق‌ آن‌ احداث‌ شده‌ است‌

پارچه‌/ پارچه‌بافي‌ ، اين‌ مقاله‌ شامل‌ اين‌ بخشهاست‌:

1) پيشينه ‌2) دستگاههاي‌ بافندگي‌ و روشهاي‌ بافت ‌3) ايران ‌4) مصر 5) شام ‌6) اندلس ‌7) عثماني ‌8) هند 9) توليد و تجارت‌ پارچه‌ در دهه‌هاي‌ اخير

ترکی‌، زبان‌ و ادبیات‌ .# این‌ مقاله‌ شامل‌ این‌ بخشهاست‌:

صحابی‌ و از مُکْثِرینِ حدیث‌

چهارمین‌ پادشاه‌ از بابریان‌ *هند و بزرگ‌ترین‌ پسر اکبرشاه‌ *

سعدى، شهرت و تخلص مشرف(شرف)الدين مصلح، نامدارترين شاعر و برجسته‌ترين نثرنويس فارسى‌زبان در قرن هفتم كه سخنش سهلِ ممتنع است و در سخن‌دانى، به استاد سخن و در اخلاق و عرفان، به شيخ اجل ملقب شده‌است و شهرت جهانى دارد.

 ذیحجه، دوازدهمین ماه سال در گاهشمارى هجرى قمرى، ماه انجامدادن مناسک حج و یکى از ماههاى حرام.

ثعلبی  ابواسحاق  رجوع کنید به ثعالبی  ابواسحاق  احمدبن  محمد

حلبچه، شهرى در استان سلیمانیه عراق كه در جنگ عراق با ایران، توسط دولت عراق بمباران شیمیایى شد.

حلب، از قدیم ‌ترین شهرهاى منطقه شامات، داراى پیشینه و جایگاه مهم سیاسى و آثار فرهنگى تمدنى در دوره اسلامى، امروزه دومین شهر مهم سوریه و نیز نام استانى در این كشور.

حلال رجوع کنید به احكام خمسه

آغاز ثبت نام کلاسهای تابستانه بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی

واحد آموزش بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) از تیرماه جاری، چهار دورۀ آموزشی زبانهای آلمانی، عبری، فارسی میانه و آشنایی با مبانی زبانشناسی را برگزار خواهد کرد.

مجلد بیست و چهارم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

به گزاش خبرگزاری تسنیم مجلد بیست و چهارم دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «س» از مدخل «سکولاریسم» تا «سنن» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و با مشارکت اعضای علمی بنیاد دایرة المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه منتشر شد.

در نمایشگاه کتاب صورت گرفت/رونمایی از ۵۰ کتاب با حضور غلامعلی حدادعادل

به گزارش خبرگزاری فارس، ۵۰ کتاب جدید پنج موسسه فرهنگستان زبان و ادب فارسی،

بنیاد دایره المعارف اسلامی، بنیاد سعدی، شورای تحول و ارتقای علوم انسانی

و موسسه کتاب مرجع با حضور غلامعلی حداد عادل رونمایی شدند.

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: