به مناسبت گرامیداشت هفته معلم

تعلیم و تربیت در دانشنامه جهان اسلام


این مقاله ابتدا در بخشی که بیشتر جنبه نظری دارد، به رویکردهای پدید آمده درباره تعلیم و تربیت در تاریخ اسلام می پردازد و نحوه پیدایی مکاتب مختلف در این زمینه و اساسا شروع نظریه پردازی مسلمانان درباره تعلیم و تربیت را وا می‌کاود. سپس در بخش دوم، نهادها و موضوعات و روش های تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی را بررسی می‌کند.

این مدخل به صورت کتابی با عنوان «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» در مجموعه کتابخانه دانشنامه جهان اسلام منتشر شده است

ادامه مطلب
مروری بر مقاله رجب در دانشنامه جهان اسلام

ماه رجب در حدیث و مباحث تقویمی


رجب، نام هفتمين ماه سال در گاه‌شمارى هجرى قمرى و يكى از ماههاى حرام. از مهم‌ترين رخدادهاى دينى ـ تاريخى در ماه رجب، كه مورخان دوره اسلامى به آن اشاره كرده‌اند، مبعث پيامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ميلاد امام‌على عليه‌السلام است.

ادامه مطلب

اخبار

نمایش همه
 • جلد بیستم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

  مجلد بیستم دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «ر» از مدخل «الرشید» تا «رهی معیری» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و مشارکت اعضای علمی بنیاد دائرة المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، توسط بنیاد دائرة المعارف اسلامی منتشر شد.

 • انتشار جلد هشتم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام

   به گزارش خبرگزاری مهر در این مجلد دانشنامه، مقالاتی درباره آثار باستانی و تاریخی ایران همچون «تخت جمشید» که نام رایج آثار کاخ‌های هخامنشی در شمال‌شرقی شیراز است و «تخت سلیمان» در جنوب آذربایجان غربی، اصطلاحاتی در فرهنگ و تمدن اسلامی همچون «تعلیم و تربیت» و «نهضت ترجمه»، مصطلحات و کتب فلسفه، عرفان و کلام همچون «ترجیح بلا مرجح» و «ترجمان الاشواق» انتشار یافته است

 • جلد هشتم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلد هشتم ترجمه دانشنامه جهان اسلام به زبان عربی با عنوان دائرةمعارف العالم الاسلامی در بیروت منتشر شد

 • برگزاری «آموزش زبان عبری به عربی » در بنیاد

  واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) از چهارم بهمن ماه ۹۴، دورۀ «آموزش زبان عبری به عربی» را برگزارمی‌‌كند.

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: