مروری بر قلمرو و پیشینه دانشنامه نگاری در جهان اسلام


به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه نگاری نگارشِ گونه‌اى از کتابهاى مرجع، حاوى اطلاعاتى کلى و همه‌جانبه از همه دانشها یا طیف معیّنى از علوم یا دانشى خاص است، که در دوره جدید در قالب الفبایى تدوین مى‌شود. این مقاله که به معرفی این نوع کتاب مرجع می پردازد مشتمل بر بخشهایى است که عبارتند از: واژگان، زمینه‌ها، عصر شکوفایی شامل دانشنامه‌هاى تک‌دانشی، دانشنامه‌هاى چنددانشى، دانشنامه‌هاى فاقد طبقه‌بندى علوم، دانشنامه‌هاى ناظر به طبقه‌بندى علوم و دانشنامه‌هاى بینابین، عصر تکرار و تقلید در قلمرو صفویان، عثمانیان وهند اسلامى،  دانشنامه‌نگارى در عصر جدید به زبانهای عربی،  ترکی و فارسى.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب
بازخوانی پژوهشی در دانشنامه جهان اسلام به مناسبت روز اهداء خون

خون از منظر پزشکی، طبیعیات قدیم واحکام فقهی


دانشنامه جهان اسلام ذیل مدخل «خون» با انتشاردو مقاله تألیفی، این موضوع را از منظر پزشکی و طبیعیات قدیم واحکام فقهی بررسی کرده است. در بخشی از این مقاله می خوانیم: گرفتن خون از بدن یک فرد و انتقال آن به بیمارى که بدان نیاز دارد، از جمله مسائل فقهی سده اخیر است که با پیشرفت پزشکى پدید آمده است و فقط فقهاى متأخر امامى و اهل سنّت به آن پرداخته‌اند. به نظر آنان اهداى خون، صَرف‌نظر از جنسیت و مذهبِ دهنده و گیرنده خون، مشروط بر آن که داراى ضررى قابل توجه براى دهنده آن نباشد، عملى انسانى و مشروع و حتى گاه واجب به‌شمار مى‌رود. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب

تازه هاي نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

آخرین اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: