به مناسبت ۲۰مهر، روز بزرگداشت حافظ

مجموعه مقالاتی درباره زندگی، شعر و فکر حافظ در دانشنامه جهان اسلام


به نوشته دانشنامه جهان اسلام شمس‌الدین محمد  حافظ،  بزرگ‌ترین غزل‌سراى زبان فارسى و یکى از بزرگ‌ترین شاعران جهان است. در بخش زندگی و احوال شخصی حافظ که به قلم دکتر فتح الله مجتبایی نگاشته شده آمده است: در منابع معتبر نسبت او شیرازى و تخلصش حافظ آمده است. وى پس از وفات، به خواجه شیراز و لسان‌الغیب شهرت یافت. این مقاله شامل این بخشهاست: زندگى و احوال شخصى،  شعر و فکر، حافظ و عرفان،  منتقدان و مخالفان حافظ،  تفأل به دیوان حافظ، حافظیه(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب
به مناسبت ۱۷ مهر، روز خانواده

نگاهی به مقاله خانواده در دانشنامه جهان اسلام


در قسمتی از این مقاله می خوانیم: خانواده، اولین نهاد اجتماعى و کوچک‌ترین واحد تشکیل‌دهنده جامعه است. هر خانواده از مجموعه‌اى از افراد تشکیل مى‌یابد که در پیوند خویشاوندى و زیستى قرار دارند و معمولا در یک خانوار زندگى مى‌کنند. بخش بزرگى از آموزه‌هاى قرآنى و سنّت نبوى نیز در توصیه‌هاى متعدد به رفتار حسنه اعضا و نسلهاى سه‌گانه خانواده در قبال یکدیگر آمده است. قرآن، آرمانى اخلاقى را در مناسبات زناشویى مطرح ساخته است از جمله اینکه تشکیل خانواده باید به آرامش معنوى و مادّى براى زوجین منجر شود.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید) مقاله حقوق خانواده را در اینجا ببینید.

ادامه مطلب

تازه های نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: