به مناسبت ۳ خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

تاریخ و حماسه خرمشهر در دانشنامه جهان اسلام


آزاد سازی خرمشهر، مهمترین تحرک نظامی ایران در جنگ عراق با ایران که در عملیات بیت المقدس به بازپس گیری خرمشهر در ۳ خرداد ۱۳۶۱ / ۲۴ مه ۱۹۸۲ منجر شد. پس از اشغال خرمشهر در ۴ آبان ۱۳۵۹ / ۲۶ اکتبر ۱۹۸۰ ، برای عراق و حامیان منطقه ای و بین المللی آن فرصتی فراهم شد تا ...(متن کامل مقاله در ادامه مطلب)

ادامه مطلب
بازخوانی پژوهشی درباره سومین ماه سال

«خرداد» در دانشنامه جهان اسلام


خرداد، نام یکى از امشاسپندان، نام ششمین روز ماه و سومین ماه سال در گاه‌شماریهاى زردشتى ایران و نام سومین ماه سال در گاه‌شمارى هجرى شمسى است. واژه خرداد از صورت اوستایى haur vatat و از دو جزء haurva به معنى تام و کامل و بى‌عیب و data به معنى قانون، کاربردى دیرینه در متون ایران پیش از اسلام دارد. این واژه، به صورتهاى صرفى گوناگون، در اوستا و متون ایرانى میانه دیده مى‌شود. در متون دوره اسلامى این نام به صورتهاى خرداد، خرداذ و خرذاذ آمده است. (متن کامل مقاله را در ادامه مطلب ببینید)

ادامه مطلب

اخبار

نمایش همه
 • حضور بنیاد در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران

  بنیاد دائرة المعارف اسلامی با انتشار بیستمین مجلد دانشنامه جهان اسلام  و هشتمین مجلد ترجمه عربی آن در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.  مراکز عرضه آثار منتشره این بنیاد در نمایشگاه کتاب در سالن ۱، راهرو ۲، شماره ۳۴ با نام بنیاد دائرةالمعارف اسلامی و موسسه کتاب مرجع (وابسته به بنیاد) در سالن ۳، راهرو ۲، شماره  ۱۳ واقع است. محل عرضه آثار عربی این بنیاد با عنوان موسسة دائرة المعارف الاسلامیة در چادر ۱۰۰، غرفه ۶۰ قرار دارد. بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تا ۲۵ اردیبهشت در شهر آفتاب دائراست.

 • جلد بیستم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

  مجلد بیستم دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «ر» از مدخل «الرشید» تا «رهی معیری» به سرویراستاری دکتر غلامعلی حداد عادل و مشارکت اعضای علمی بنیاد دائرة المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، توسط بنیاد دائرة المعارف اسلامی منتشر شد.

 • انتشار جلد هشتم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام

   به گزارش خبرگزاری مهر در این مجلد دانشنامه، مقالاتی درباره آثار باستانی و تاریخی ایران همچون «تخت جمشید» که نام رایج آثار کاخ‌های هخامنشی در شمال‌شرقی شیراز است و «تخت سلیمان» در جنوب آذربایجان غربی، اصطلاحاتی در فرهنگ و تمدن اسلامی همچون «تعلیم و تربیت» و «نهضت ترجمه»، مصطلحات و کتب فلسفه، عرفان و کلام همچون «ترجیح بلا مرجح» و «ترجمان الاشواق» انتشار یافته است

 • جلد هشتم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام منتشر شد

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلد هشتم ترجمه دانشنامه جهان اسلام به زبان عربی با عنوان دائرةمعارف العالم الاسلامی در بیروت منتشر شد

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: