به مناسبت پنجم شهریور روز بزرگداشت محمدبن زكريای رازی و روز داروسازی

دارو و داروسازى در پزشکى دوره اسلامى و پیشینه آن


 به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دارو، مواد فراورى شده یا نشده، شامل گیاهان، کانى‌ها و اجزاى حیوانى است که در درمان بیماریها به‌کار مى‌رفته است. یکی از مدخلهای این دانشنامه به مبحث دارو و داروسازى در پزشکى دوره اسلامى و پیشینه آن پرداخته و مشتمل است بر  واژگان، پیشینه، داروها: انواع، ویژگیها و قواعد استفاده، آثار و داروسازى جدید در ایران (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید) برای مطالعه مقاله زکریای رازی اینجا را کلیک کنید

ادامه مطلب

مقاله ماه ذیقعده در دانشنامه جهان اسلام


ذيقعده، يازدهمين ماه سال در گاهشمارى هجرى قمرى و يكى از ماههاى حرام در اين گاهشمارى است. نام ذيقعده از ريشه «ق ع د» و به معناى سكون، نشستن و حركتنكردن است. برخى از رخدادها و روزهاى مهم اين ماه، ولادت حضرت امام رضا علیه السلام، بناى خانه كعبه به‌وسيله حضرت ابراهيم عليه‌السلام و دَحْوُالارض (روز گسترش زمين از زير خانه كعبه) است. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: