مروری بر قلمرو و پیشینه دانشنامه نگاری در جهان اسلام


به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه نگاری نگارشِ گونه‌اى از کتابهاى مرجع، حاوى اطلاعاتى کلى و همه‌جانبه از همه دانشها یا طیف معیّنى از علوم یا دانشى خاص است، که در دوره جدید در قالب الفبایى تدوین مى‌شود. این مقاله که به معرفی این نوع کتاب مرجع می پردازد مشتمل بر بخشهایى است که عبارتند از: واژگان، زمینه‌ها، عصر شکوفایی شامل دانشنامه‌هاى تک‌دانشی، دانشنامه‌هاى چنددانشى، دانشنامه‌هاى فاقد طبقه‌بندى علوم، دانشنامه‌هاى ناظر به طبقه‌بندى علوم و دانشنامه‌هاى بینابین، عصر تکرار و تقلید در قلمرو صفویان، عثمانیان وهند اسلامى،  دانشنامه‌نگارى در عصر جدید به زبانهای عربی،  ترکی و فارسى.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب
به مناسبت شانزده مرداد، سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی

نگاهی به مقاله «جهاد دانشگاهی» در دانشنامه جهان اسلام


جهاد دانشگاهی‌، نهاد عمومی‌ و غیردولتی‌ است که‌ پس‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ در ایران‌، زیرنظر شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ شکل‌ گرفت‌. در پی‌ فرمان‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) در ۲۳ خرداد ۱۳۵۹ مبنی‌ بر تشکیل‌ ستاد انقلاب‌ فرهنگی‌، ستاد مزبور در جلسه‌ ۱۶ مرداد همان‌ سال‌، به‌ منظور تحقق‌ بخشیدن‌ به‌ اهداف‌ انقلاب‌ فرهنگی‌، جهاد دانشگاهی‌ را به‌ عنوان‌ یک‌ نهاد انقلابی‌ و برخاسته‌ از انقلاب‌ فرهنگی‌ تأسیس‌ نمود. در اساسنامه‌، هدف‌ از تشکیل‌ جهاد دانشگاهی‌، گسترش‌ تحقیقات‌ و شکوفایی‌ استعدادهای‌ موجود در حوزه‌ تحقیق‌ برای‌ نیل‌ به‌ خوداتکایی‌، توسعه‌ امور فرهنگی‌، گسترش‌ طرحهای‌ کاربردی‌ و نیمه‌صنعتی‌ اعلام‌ شده‌ است.‌ (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید.)

ادامه مطلب

تازه هاي نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: