به مناسبت ماه محرم و ایام سوگواری حضرت سید الشهداءعلیه السلام

دو مقاله درباره حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در دانشنامه جهان اسلام


حسین ‌بن على، امام، امام سوم از امامان دوازده‌گانه شیعه امامیه و یکى از چهارده معصوم. به اتفاق همه منابع، نام و نسب او حسین‌بن علی‌بن ابی‌طالب‌بن عبدالمطلب‌بن هاشم است. جد مادری‌اش پیامبر اکرم صلی‌اللّه علیه‌وآله‌وسلم، پدرش امیرمؤمنان على علیه‌السلام و مادرش فاطمه سلام‌اللّه علیها دختر رسول خداست. بنابر روایات شیعى، پیامبر بدواً و پیش از آنکه نامى براى او انتخاب شود نام حسین را به امر خدا بر آن حضرت نهاد. (متن کامل مقاله را در ادامه مطلب ببینید)

مقاله ی  درباره خانواده ایشان را در اینجا ببینید.

ادامه مطلب
به مناسبت اول آبان؛ سالروز شهادت یادگار امام راحل (ره)

حیات علمی و سیاسی شهید آیة الله سید مصطفی خمینی در دانشنامه جهان اسلام


خمینى، مصطفى، فرزند ارشد امام خمینى، در آذر ۱۳۰۹ در قم متولد شد. تحصیلات دوره ابتدایى را در قم به پایان برد. از پانزده سالگى، تحصیل در حوزه علمیه قم را آغاز کرد. در مدتى کمتر از شش سال، دوره‌هاى مقدماتى و سطح را به پایان برد و در ۱۳۳۰ش، مشغول فراگیرى دروس خارج شد. او در ۲۷ سالگى به درجه اجتهاد رسید. سیدمصطفى از ابتداى نهضت امام خمینى در ۱۳۴۲ش وارد فعالیتهاى سیاسى شد. پس از دستگیرى امام خمینى در پانزده خرداد، او براى آزادى امام و ادامه نهضت در غیاب وى تلاش زیادى کرد. (متن کامل مقاله در ادامه مطلب)

ادامه مطلب

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: