به مناسبت ۸ شهریور، سالروز شهادت مظلومانه شهید رجایی

پژوهشی درباره شهید رجایی در دانشنامه جهان اسلام


رجايى، محمدعلى، دومين رئيسجمهور ايران پس از انقلاب اسلامى. رجايى در ۱۳۱۲ش در قزوين بهدنيا آمد. پدرش عبدالصمد در بازار مغازه خرازى داشت. رجايى پدرش را در چهارسالگى از دست داد. رجايى متأثر از فضاى سياسى دهه ۱۳۲۰ش بهسبب اعتقادات مذهبىاش به فعاليتهاى سياسى ـ مذهبى روىآورد. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب
به مناسبت انفجار دفتر نخست وزيری به دست منافقان

نگاهی به حیات فرهنگی و سیاسی شهید باهنر


باهنر، محمدجواد، سومین‌ نخست‌ وزیر جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌. به‌ سال‌ ۱۳۱۲ ش‌ در خانواده‌ای‌ کم‌ بضاعت‌ و پرعائله‌ در کرمان‌ متولد شد.  تحصیلات‌ خود را از مکتبخانه‌ آغاز کرد و از یازده‌ سالگی‌ به‌ طلبگی‌ در مدرسه‌ معصومیه‌ پرداخت‌ و به‌ موازات‌ آن‌ در مدارس‌ جدید نیز تحصیل‌ می‌کرد. در قم‌ تحصیلات‌ دبیرستانی‌ را نیز ادامه‌ داد و به‌ اخذ گواهی‌نامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دبیرستانی‌ موفق‌ شد و پس‌ از آن‌ به‌ دانشکده الهیات‌ دانشگاه‌ تهران‌ راه‌ یافت‌ (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

 

ادامه مطلب

تازه های نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: