به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام

روایت دانشنامه جهان اسلام از زندگی امام دوم شیعیان


در آغازمقاله ای که به شرح زندگی امام حسن‌ بن علی علیه السلام می پردازد آمده است: امام حسن علیه‌السلام فرزند بزرگ امام علی بن ابیطالب و فاطمه زهرا علیهماالسلام بود و بنابر مشهور در نیمه رمضان سال سوم هجرى زاده شد. ایشان از نظر چهره شبیه‌ترین مردم به پیامبراکرم بود. این مقاله مشتمل است بر ولادت و وفات، امامت، زنان و فرزندان، شمایل وسیره، فضائل حسنین، میراث علمی، سوانح حیات شامل پیش از امامت و خلافت و دوران خلافت و صلح. (متن کامل مقاله را در ادامه مطلب ببینید.)

ادامه مطلب
مقاله «رمضان» در دانشنامه جهان اسلام

ماه رمضان از زوایای گاهشماری، آموزه های اسلامی و سنتها


مجلد بیستم دانشنامه جهان اسلام که اکنون مراحل آماده سازی چاپ را می گذراند، حاوی بخش پایانی مقالات حرف «ر» و مدخل «رمضان» است و در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد. به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، پایگاه اینترنتی بنیاد دائرة المعارف اسلامی برای نخستین بار مقاله رمضان را منتشر می کند. این مقاله در سه بخش تنظیم شده و اطلاعات جامعی درباره ماه رمضان ازمنظر گاهشماری قمری، رمضان در آموزه های اسلامی و آداب و رسوم ملل مسلمان در این ماه را  در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.( متن کامل مقاله را در ادامه مطلب بخوانید)

ادامه مطلب

تازه هاي نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

آخرین اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمي بنياد مركب از شانزده گروه علمي است. هريك از گروه‌هاي علمي از چند شاخۀ اصلي تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معيني مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابي و ويرايش استنادي مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌هاي علمي، هر فرد تخصص ويژه اي در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف مي کنند. این گروه ها عبارتند از: