درآستانه دوازدهم شهریور روز مبارزه با استعمار انگليس و سالروز شهادت رئيس‌علی دلواری

رئیس‌علی دلواری و قیام تنگستانیها در دانشنامه جهان اسلام


رئیس‌على دلوارى، رهبر مجاهدان جنوب ایران در مبارزه با انگلستان و حاکم بندر دلوار در منطقه تنگستان بود. او در 1303در روستاى دلوار متولد شد. پس از انعقاد قرارداد 1325/1907، انگلیسیها به بهانه ناتوانى دولت ایران در استقرار امنیت در جنوب کشور، در بوشهر نیروى نظامى پیاده کردند. با صدور فتواى آخوند محمدکاظم خراسانى، از مراجع مشهور حامى مشروطه، سیدمرتضى علم‌الهدى، براى اخراج‌ مستبدان از بوشهر، نخست موافقت علما و تجار این شهر را جلب کرد و سپس رئیس‌على و چند تن دیگر از خانهاى منطقه را به این کار برانگیخت(متن کامل مقاله در ادامه مطلب) دیگرمقالات مرتبط: تنگستان، آخوند محمد کاظم خراسانی، دلوار، قیام تنگستانیها، باقرخان تنگستانی، بوشهر

ادامه مطلب

مقاله ماه ذیقعده در دانشنامه جهان اسلام


ذيقعده، يازدهمين ماه سال در گاهشمارى هجرى قمرى و يكى از ماههاى حرام در اين گاهشمارى است. نام ذيقعده از ريشه «ق ع د» و به معناى سكون، نشستن و حركتنكردن است. برخى از رخدادها و روزهاى مهم اين ماه، ولادت حضرت امام رضا علیه السلام، بناى خانه كعبه به‌وسيله حضرت ابراهيم عليه‌السلام و دَحْوُالارض (روز گسترش زمين از زير خانه كعبه) است. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب

تازه های نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: