به مناسبت دوازده مرداد؛ روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

شرح حال پوریای ولی در دانشنامه جهان اسلام


پوریای ولی، لقب پهلوان محمود خوارزمی متخلص به قتالی، پهلوان و عارف و شاعر قرن هفتم و هشتم است . وی در ورزش باستانی و زورخانه ای ایران از جایگاه مهمی برخوردار است. پوریای ولی در میان ورزشکاران ایران اسوه جوانمردی و از خود گذشتگی است و در زورخانه ها هنگام انجام دادن کارهای دشوار، مانند سنگ گرفتن، نام او را بر زبان می آورند. (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب
به مناسبت برگزاری کنگره بین المللی وحید بهبهانی در کربلای معلی

مروری بر زندگی و تأثیرات علمی وحید بهبهانی در دانشنامه جهان اسلام


کنگره بین المللی بزرگداشت آیت‌الله وحید بهبهانی یازدهم و دوازدهم مرداد ماه جاری و به همت عتبه حسینی و مرکز دارالتراث نجف اشرف در حال برگزاری است و در این کنگره مراجع تقلید، علمای برجسته ایران و عراق و جمعی از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی حضور دارند. به این مناسبت شرح حال و حیات علمی این  فقیه‌، اصولی‌ و مؤلف بزرگ‌ امامی‌ قرن‌ دوازدهم‌  را که در مقاله ای ذیل مدخل «بهبهانی» در دانشنامه جهان اسلام تدارک شده بخوانید.(متن کامل مقاله در ادامه مطلب)

ادامه مطلب

تازه هاي نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

آخرین اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: