به مناسبت ۱۴ مهر، روز دامپزشکی

آشنایی با تاریخ و مباحث نوین دامپزشکی در دانشنامه جهان اسلام


دامپزشکى (بیطارى، عربى: البَیْطرة)، فن و دانش حفظ سلامت و تشخیص بیماریها و روشهاى درمان حیوانات است. تکوین دامپزشکى بى‌تردید به آغاز همزیستى انسان و حیوان و بروز بیماریهاى مشترک میان انسان و حیوان بازمى‌گردد. این مقاله مشتمل است بر  واژگان، تاریخچه دامپزشکى پیش از اسلام،  دامپزشکى در دوره اسلامى، بیماریها و روشهاى درمان، کتابها و رسائل، دامپزشکى نوین در ایران و برخى کشورهاى اسلامى و تأسیس اولین دانشکده دامپزشکى در ایران(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید.)

ادامه مطلب
به مناسبت ۱۵ مهر، روز روستا

نگاهی به مقاله «ده» در دانشنامه جهان اسلام


به نوشته دانشنامه جهان اسلام، ذیل مدخل ده (قریه)، کوچکترین واحد جغرافیایی – اداری در تقسیمات کشوری ایران در فارسی روستا، قصبه، دهکده و آبادی نام دارد که در عربی کفر و ریف به همین معنا به کار رفته است. واژه ده در جهان اسلام، به ویژه در منابع جغرافیایی فارسی کاربرد داشته  و به صورت الدئا به زبان اسپانیایی راه پیدا کرده است.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب

تازه های نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: