در سالروز ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام برای نخستین بار منتشر می شود

پژوهشی جامع درباره امام رضا (ع) در دانشنامه جهان اسلام


امام ابوالحسن علىبن موسى عليهالسلام، امام هشتم از امامان دوازدهگانه شيعه و يكى از چهارده معصوم. امام­ كاظم عليهالسلام، حضرت رضا را با كنيه ابوالحسن مىخواند. بنابر قول مشهور، آن حضرت روز پنجشنبه یازدهم ذيقعده سال صد و چهل و هشت در مدينه زاده شد. مقاله امام رضا (علیه السلام) در دانشنامه جهان اسلام شامل سوانح حیات، ولایتعهدی، مقام و میراث علمی و حرم رضوی است که در مجلد بیستم دانشنامه چاپ خواهد شد. (برای مطالعه نسخه الکترونیکی مقاله ادامه مطلب را ببینید.)

ادامه مطلب
به مناسبت پنجم شهریور روز بزرگداشت محمدبن زكريای رازی و روز داروسازی

دارو و داروسازى در پزشکى دوره اسلامى و پیشینه آن


 به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دارو، مواد فراورى شده یا نشده، شامل گیاهان، کانى‌ها و اجزاى حیوانى است که در درمان بیماریها به‌کار مى‌رفته است. یکی از مدخلهای این دانشنامه به مبحث دارو و داروسازى در پزشکى دوره اسلامى و پیشینه آن پرداخته و مشتمل است بر  واژگان، پیشینه، داروها: انواع، ویژگیها و قواعد استفاده، آثار و داروسازى جدید در ایران (برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید) برای مطالعه مقاله زکریای رازی اینجا را کلیک کنید

ادامه مطلب

تازه های نشر


الف ب پ
ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ
س ش ص ض
ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن
و ه ي

اخبار

نمایش همه

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه ها عبارتند از: