به مناسبت ۲۲ شوال، سالروز رحلت فقیه ، محدث و ادیب امامی

شرح حال سید نعمت الله جزایری در دانشنامه جهان اسلام


جزایری‌، سید نعمت‌اللّه‌ ، فقیه‌، محدّث‌ و ادیب‌ امامی‌ قرن‌ یازدهم‌ و دوازدهم‌ و سرسلسله ‌ خاندان‌ مشهور علمی‌ و دینی‌ سادات‌ جزایری‌ بود که‌ سه‌ قرن‌ در منطقه ‌ خوزستان‌، به‌ویژه‌ شوشتر، خدمات‌ ارزنده‌ای‌ کردند. نسب‌ آنها به‌ عبداللّه‌ بن‌ موسی‌ بن‌ جعفر، فرزند امام‌ کاظم‌ علیه‌السلام‌، می‌رسد. بزرگ‌ترین‌ فرزندِ پسرِ سید نعمت‌اللّه‌، سید نورالدین‌ بود که‌ نسب‌ عموم‌ سادات‌ جزایری‌ به‌ وی‌ می‌رسد، از این‌رو آنان‌ به‌ سادات‌ نوریه‌ نیز مشهورند. برخی‌ از فرزندان‌ و اعقاب‌ وی‌ در شوشتر ماندند و برخی‌ در هند، نجف‌ و اماکن‌ دیگر ساکن‌ شدند. (متن کامل مقاله در ادامه مطلب)

ادامه مطلب

قلمرو و پیشینه دانشنامه نگاری در جهان اسلام


به نوشته دانشنامه جهان اسلام، دانشنامه نگاری نگارشِ گونه‌اى از کتابهاى مرجع، حاوى اطلاعاتى کلى و همه‌جانبه از همه دانشها یا طیف معیّنى از علوم یا دانشى خاص است، که در دوره جدید در قالب الفبایى تدوین مى‌شود. این مقاله که به معرفی این نوع کتاب مرجع می پردازد مشتمل بر بخشهایى است که عبارتند از: واژگان، زمینه‌ها، عصر شکوفایی شامل دانشنامه‌هاى تک‌دانشی، دانشنامه‌هاى چنددانشى، دانشنامه‌هاى فاقد طبقه‌بندى علوم، دانشنامه‌هاى ناظر به طبقه‌بندى علوم و دانشنامه‌هاى بینابین، عصر تکرار و تقلید در قلمرو صفویان، عثمانیان وهند اسلامى،  دانشنامه‌نگارى در عصر جدید به زبانهای عربی،  ترکی و فارسى.(برای مطالعه متن کامل مقاله ادامه مطلب را ببینید)

ادامه مطلب

اخبار

نمایش همه
 • برگزاری سومین دوره آموزش زبان آلمانی در بنیاد دایرة المعارف اسلامی

  واحد آموزش بنیاد دایرة المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام) از نيمه دوم مرداد ماه ۹۵، دوره سوم «آموزش زبان آلمانی» را برگزار خواهد کرد.

 • انتشار کتاب رمضان و روزه داری در فرهنگ اسلامی

  رمضان وروزه داری در فرهنگ اسلامی، از رؤیت هلال تا زکات فطره عنوان آخرین اثر منتشر شده از مجموعه کتابخانه دانشنامه جهان اسلام  است که به کوشش جمعی از پژوهشگران بنیاد دایرة المعارف اسلامی تدوین  و توسط انتشارات کتاب مرجع منتشر شده است.

 • انتشار جلد نهم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام

  مجلد نهم ترجمه عربی دانشنامه جهان اسلام حاوی مدخل‌های حرف «تاء» از «التشبیه والتنزیه» تا «التکاثر، سوره» خرداد ماه ۱۳۹۵در بیروت به چاپ رسیده است.

 • حضور بنیاد در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران

  بنیاد دائرة المعارف اسلامی با انتشار بیستمین مجلد دانشنامه جهان اسلام  و هشتمین مجلد ترجمه عربی آن در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.  مراکز عرضه آثار منتشره این بنیاد در نمایشگاه کتاب در سالن ۱، راهرو ۲، شماره ۳۴ با نام بنیاد دائرةالمعارف اسلامی و موسسه کتاب مرجع (وابسته به بنیاد) در سالن ۳، راهرو ۲، شماره  ۱۳ واقع است. محل عرضه آثار عربی این بنیاد با عنوان موسسة دائرة المعارف الاسلامیة در چادر ۱۰۰، غرفه ۶۰ قرار دارد. بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تا ۲۵ اردیبهشت در شهر آفتاب دائراست.

گروه های علمی

سازمان علمی بنياد مركب از شانزده گروه علمی است. هريك از گروه‌های علمی از چند شاخۀ اصلی تشكيل شده و هر شاخه عهده دار تأليف تعداد معينی مقاله تا پايان كار تدوين دانشنامۀ جهان اسلام است. در هر گروه، مسئول شاخه وظيفۀ سفارش، تأليف، ارزيابی و ويرايش استنادی مقالات شاخۀ خود را برعهده دارد. بنابراين، در گروه‌های علمی، هر فرد تخصص ويژه ای در قلمرو كار خود دارد. مؤلفان همكار خارج از بنياد، مقالات را براساس نظر مسئول شاخه تأليف می کنند. این گروه‌ها عبارتند از: